Üretroplasti Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Üretroplasti Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Açık üretra darlığı ameliyatı nedir? Üretroplasti, anostomoz ve ogmentasyon teknikleri.

0

Üretroplasti, idrar kanalı darlığında uygulanan bir ameliyat tekniğidir. İdrar yolunda doğuştan ya da sonradan oluşan bazı nedenlerden dolayı darlık oluşabilir. Bu darlık genişletme ya da kapalı (endoskopik) yöntemlerle yapılan ameliyatlar sonucu açılamayabilir ya da tekrar oluşur.

Darlık tedavi edilmezse zamanla idrar yolunuzdaki darlık ilerler ve hasta hiç yapamaz bir hale gelebilir. Böyle bir durumda idrar yoluna sonda takılamayabilir ve göbek altından sonda takılmak zorunda kalınabilir.

Ameliyat genel ya da spinal anestezi altında yapılır. İdrar kanalındaki darlığın yerine bağlı olarak penisin alt yüzünden ya da testis torbasının hemen altından yapılan bir kesi ile idrar kanalına ulaşılır. Darlığın olduğu bölüm bulunur ve çıkarılır. Kanalın sağlam uçları uç uca getirilerek dikilir. Böylece yeni bir kanal oluşturulur. Buna anostomoz üreroplasti tekniği adı verilir.

Eğer çıkarılacak olan dar kısım çok uzunsa, bu durumda bu bölgede yama olarak kullanılmak üzere yanak iç yüzünden ya da vücudun başka bir yerinden doku alınır. İdrar kanalındaki dar bölüm açılıp yama yapılarak yol tekrar oluşturulduktan sonra kesi kapatılır ve işleme son verilir. Buna ise ogmentasyon üretroplasti tekniği denir. Ameliyat sırasında idrar yoluna bir sonda takılır. Bu sonda ameliyattan sonra 7-21 gün takılı kalır.