Üretra Darlığı Bitkisel Tedavi İle Mümkün Mü?

Üretra darlığı bitkisel tedavi ile ya da ilaç tedavisi ile düzelir mi? üretra darlığının tedavisinde bitkisel tedavinin yeri var mı?

0

Üretra darlığı bitkisel tedavi ile mümkün müdür? Darlık bitkisel tedavi ile açılabilir mi? Sık sorulan sorulardandır. İdrar kanalı (üretra) darrlığı bir takım nedenlerden kaynaklanır. Darllık oluşumunun en sık nedeni tanı ya da tedavi amacıyla uygulanan tıbbi girişimlerdir. Kısaca TUR ameliyatı olarak da bilinen kapalı prostat ameliyatı ya da kapalı mesane ameliyatı, sistoskopi ya da sonda takılması bunlardan bazılarıdır.

Her sistoskopi, kapalı ameliyat gibi tıbbi işlem uygulanan kişide mutlaka darlık gelişecek diye bir kural yoktur. Bu durum idrar kanalının çapına, uygulanan işleme, kullanılan aletlerin çapının genişliğine ve kullanılan enerji türüne ve cerrahın deneyimine göre değişir.

Darlığa neden olan kanalın o bölgesinde gelişen skar oluşumudur. Yani oluşan hasar sonucu kanalın içini döşeyen mukozada fibrozis dediğimiz sakar dokusu oluşur. Oluşan skar dokusu kanalı büzüşrürerek daralmasına neden olur.

Üretda darlığının tedavisi ameliyattır. Amaliyat ile darlık bölgesi ya kapalı olarak kesilerek açılır ya da dar olan kısım tamamen çıkarılır ve kanalın uçları yeniden uç uca getirlerek dikilir.

Özetle üretra darlığı bitkisel tedavi ya da ilaç tedavisi ile açılmaz. Çünkü olay mekaniktir ve ilaçların ya da bitkilerin oradaki darlığı açmaları mümkün değildir.