Üretra Darlığı Belirtileri Nelerdir? Darlığı Nasıl Anlarım?

Üretra Darlığı Belirtileri Nelerdir? Üretra Darlığını Nasıl Anlarım? İdrar Kanalında Darlık, Çocuklarda ve Kadınlarda Üretra Darlığı Görülür mü?

0

Üretra Darlığı Belirtileri Nelerdir? Üretra Darlığını Nasıl Anlarım? 

İdrar kanalınızda darlık olup olmadığını anlayabilmeniz için önce üretra darlığı ve belirtileri hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız. O zaman şimdi yazıyı okumaya devam edelim ve üretra darlığının belirtilerinin neler olduğunu öğrenelim.

Üretra Darlığı Belirtileri

Üretra ya da idrar kanalı, mesane içerisindeki idrarın dışarı atılmasını sağlayan boru şeklinde bir kanaldır. Bu kanalda darlık olursa, ilk ortaya çıkan belirti idrar yapmada zorlanmadır. Bunun yanında idrar yaparken yanma, acıma hissi, kesilme, idrar tazyikinde azalma ve incelme gibi belirtilerdir de görülür.

İdrar kanalındaki daralma nedeniyle idrar kesesi tam boşalamaz. Bu yüzden idrar kesesi çabuk dolar ve kişi sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Yine tam boşalma olmadığından işeme sonrası rahatlayamama ve mesanede idrar kaldığı hissi oluşur. İçeride biriken idrar nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları sık görülür.

Üretra darlığı belirtilerini özetleyecek olursak;

  • İdrar yaparken ağrı, yanma, acıma
  • İdrar akışında yavaşlama
  • Sık idrar yapma ihtiyacı
  • İdrarı tam boşaltamama hissi
  • Sık idrar yolu enfeksiyonu
  • İşemenin uzun sürmesi
  • İdrar sonunda damlamalar
  • İdrar yaparken kesilmeler olması

Çocuklarda ve Kadınlarda Üretra Darlığı Görülür mü?

Çocuklarda üretra darlığı görülür mü?

Çocuklarda üretra darlığı üretra darlığı / idrar kanalı daralması görülür. görülebilir. Ancak görülme oranı erişkinlere göre daha düşüktür. Çocuklarda görülen üretra darlıklarının en sık nedeni, trafik kazaları, düşme, yaralanmalar ile tanı ve tedavi amacıyla uygulanan tıbbi girişimlerdir.

Kadınlarda Üretra Darlığı Görülür Mü?

Kadınlarda üretra darlığı / idrar kanalı daralması görülür. Ancak kadınlardaki üretra darlığı erkeklerde görüldüğünden daha nadirdir. Bunun nedeni kadın üretrası ile erkek üretrası arasındaki bazı faklılıkların bulunmaktadır. Kadın üretrası erkeklere göre daha kısadır. Erkek üretrası yaklaşık 20 cm uzunluğunda iken, kadınlarda üretranın uzunluğu 4-5 cm dir. Bu yüzden darlık, erkeklere göre daha nadir görülür.