Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Üretra Darlığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur? Üretra darlığı ya da diğer adıyla idrar kanalı daralması tedavisi ameliyat ile mümkün müdür?

0

Üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur? Üretra darlığı ya da diğer adıyla idrar kanalı daralması tedavisi ameliyat ile mümkündür. Darlık tedavisinde ilaçların yeri yoktur. Darlık ameliyatının iki türü bulunmaktadır. Bunlar kapalı ameliyat ve açık ameliyat yöntemleridir.  Kapalı ameliyat ya da endoskopik ameliyat kısa darlıklarda uygulanır, daha uzun darlıklarda ise açık ameliyat (üretroplasti) yöntemi tercih edilir.

Ameliyat sonrası dönemde bazı hususlara dikkat edilmelidir.  Hastanın dikkat etmesi gereken başlıca hususlar şunlardır;

Ameliyattan sonra hasta bir süre idrar sondalı olarak kalacaktır. Bu süre kapalı ameliyattan sonra genellikle 3-5 gündür.  Açık ameliyat uygulandıysa bu süre biraz daha uzun olabilir. Hasta idrar sondasının çıkmamasına dikkat etmelidir. İdrar sondası zamanı geldiğinde ameliyatı yapan doktor gözetiminde çekilmelidir.  Sonda çekildikten sonra hasta idrar yapamazsa mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Ameliyattan sonra doktor tarafından önerilen antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılmalıdır. Darlığın tekrarlanmasını önlemek için doktor tarafından önerilen kendi kendine sonda takarak darlığı genişletme ya da işeme sırasında penis başını sıkarak kanal içindeki basıncı artırıp darlığı genişletme gibi uygulamalar yapılmalıdır.

İdrar akımında azalma, idrar yapmada zorlanma ve idrarda incelme gibi şikayetler başladığında hemen doktora başvurulmalıdır.

Açık ameliyat sonrası sonda çıkarıldıktan sonra 2 ile 4 haftalık bir sürede cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Üretra darlığı ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde en önemli husus idrar sondasının çıkmamasına dikkat edilmesidir.